Chleb pszenny tostowy – przepis
Przepis na tradycyjny, delikatny i maślany chleb pszenny tostowy, który będzie idealny właśnie na tosty, czy chociażby do kanapek z domowymi dżemami lub prawdziwym miodem. Taki chleb jest uwielbiany zwłaszcza przez dzieci co gwarantuje, że błyskawicznie będzie znikał z talerzy. Z poniższego przepisu wyjdą dwa bochenki tego pysznego chlebka.
Chleb pszenny tostowy
Składniki na dwa bochenki:
- 200ml mleka
- 350ml wody
- 1kg mąki pszennej
- 20g drożdży
- 40g masła
- 1 łyżeczka cukru
- 1,5 łyżeczki soli
Dodatkowo do posmarowania ciasta przed pieczeniem roztwór 50ml wody z jedną łyżką cukru, oraz dwie foremki do pieczenia o wymiarach 12X30cm i ok. 15g masła do posmarowania wewnątrz tych foremek.
Chleb pszenny tostowy
Przygotowanie:
- Przygotowujemy rozczyn drożdżowy, do miski rozkruszamy 20g świeżych drożdży, które zasypujemy cukrem, następnie wlewamy trzy łyżki mleka i zasypujemy jedną łyżką mąki. Wszystkie składniki mieszamy po czym pozostawiamy na kilka minut aby rozczyn drożdżowy zaczął pracować.
- Do rozczynu wlewamy resztę mleka, wodę, wsypujemy mąkę i sól po czym zaczynamy wyrabiać ciasto chlebowe. Gdy składniki się połączą dodajemy miękkie masło. Ciasto wyrabiamy do momentu aż będzie miękkie i elastyczne. Do wyrabiania ciasta najlepiej użyć robota kuchennego.
- Wyrobione ciasto dzielimy na dwie części, oba kawałki chwilę zagniatamy po czym formujemy dwa wałki o długości około 30cm każdy, uformowane ciasto układamy w foremkach do pieczenia które wcześniej smarujemy wewnątrz miękkim masłem. Ciasto chlebowe nacinamy z wierzchu nożem i smarujemy przygotowanym rozczynem wody z cukrem.
- Foremki z ciastem przykrywamy bawełnianą ściereczką i pozostawiamy na półtorej godziny do wyrośnięcia.
- Wyrośnięte bochenki pieczemy w piekarniku nagrzanym do temperatury 1800C przez 30min. Piekarnik ustawiony na grzanie góra – dół bez termo – obiegu, blacha włożona na najniższej półce.
- Po upieczeniu bochenki wyciągamy z piekarnika oraz z foremek i pozostawiamy do ostygnięcia.
Zapraszam również do skorzystania z innych przepisów:
Chleb pszenno-żytni na zakwasie i drożdżach
Chałka – przepis | Ksiega-Smaku.pl