Parowańce, znane również jako pampuchy, buchty, czy kluski na parze to smak mojego dzieciństwa. Kiedy byłam małym dzieckiem, uwielbiałam te puszyste kluski na parze, które moja mama przygotowywała najlepiej na świecie. Teraz kiedy sama jestem mamą moje dzieci uwielbiają te puszyste kluski równie mocno jak ja w dzieciństwie. Ciepłe, delikatne i miękkie, parowańce zawsze były kulinarnym pocieszeniem. Podawane z różnymi dodatkami, zarówno na słodko, jak i na wytrawnie (chociaż ja przyznaję, że u Nas w domu najczęściej królowały w wersji słodkiej, podawane z truskawkami lub jagodami i koniecznie bitą śmietaną).
Dziś chciałabym podzielić się tym przepisem, aby przywołać te wspomnienia i umożliwić Wam przygotowanie tego tradycyjnego, domowego dania, który jest naprawdę prosty w wykonaniu, zwłaszcza, że parowańce to idealny posiłek na lato, kiedy mamy dostęp do świeżych, sezonowych owoców. Przygotowywanie parowańców to wspaniałe chwile spędzone razem w kuchni. Mam nadzieję, że ten przepis przyniesie Wam tyle radości, ile przynosi mojej rodzinie i stanie się częścią Waszych kulinarnych wspomnień.
Zapraszam do odkrywania smaku dzieciństwa i cieszenia się tym wyjątkowym przepisem w gronie najbliższych.
Parowańce z sosem truskawkowym i bitą śmietaną
Składniki:
- 0,5 kg mąki
- 2 jajka (całe)
- 3/4 litra mleka (musi być ciepłe)
- 3 dag drożdży
- 2 łyżki masła rozpuszczonego letniego
- 1 łyżka cukru do mleka, żeby ruszyły drożdże
Parowańce z sosem truskawkowym i bitą śmietaną
Sposób przygotowania:
Rozczyn drożdżowy:
Mleko lekko podgrzej-uważaj aby nie było za gorące ponieważ gorące temperatury zabijają drożdże,co uniemożliwia prawidłowe wyrastanie ciasta.Do ciepłego mleka dodaj drożdże oraz łyżkę cukru. Odstaw na kilka minut, aż drożdże zaczną pracować (pojawią się bąbelki).
Przygotowanie ciasta:
W dużej misce wymieszaj przesianą mąkę, jajka, rozczyn drożdżowy oraz rozpuszczone masło. Wyrób ciasto ręcznie lub mikserem z hakiem do ciasta drożdżowego, aż będzie gładkie i elastyczne przez około 10-15 minut. Jeśli ciasto jest zbyt lepkie i klei się do miski lub ręki dodaj odrobine mąki, ale nie przesadzaj aby ciasto nie stało się zbyt twarde.
Pierwsze wyrastanie:
Przykryj miskę z ciastem ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na około 1 godzinę, aż podwoi swoją objętość.
Formowanie parowańców:
Wyrośnięte ciasto delikatnie wyjmij z miski na oprószony mąką blat. Ciasto podziel na mniejsze kawałki i uformuj z nich kulki (ok 50g kulka- jak na pączki wielkość tak naprawdę zależy od twoich preferencji).
Drugie wyrastanie:
Uformowane kulki ciasta ułóż na blacie, pozostawiając między nimi odstępy, przykryj ściereczką i pozostaw na kolejne 15-20 minut do napuszenia.
Gotowanie na parze:
Przygotuj garnek do parowania na parze. Jeśli nie masz specjalnego naczynia , możesz użyć dużego garnka z wodą i umieścić na nim metalowy durszlak lub bambusowy parownik.
Do garnka nalej wody, tak aby nie dotykała naczynia na którym będą układane pampuchy.
Wodę doprowadź do wrzenia. Gdy woda zacznie się gotować, ułóż pampuchy na parowniku, zachowując odstępy, ponieważ pampuchy jeszcze urosną.
Pampuchy gotuj na parze przez około 20 minut, aż będą puszyste i dobrze ugotowane.
Parowańce można podawać z ulubionymi dodatkami, takimi jak masło, dżem, czy świeże owoce, bita śmietana. Możesz podawać je także na wytrawno z różnymi dodatkami.
Koniecznie pochwal się w komentarzu twoimi pampuchami
Zapraszam do obejrzenia innych moich przepisów
1,5 kg mąki to są 3 szklanki ??????????????? Zwykle szklanka (250 ml) ma 176 – 170 g mąki.
masz rację- już poprawione. Dzięki za czujność