Zrazy wołowe – roladki wołowe
Pyszne tradycyjne śląskie zrazy wołowe, czyli potrawa która idealnie sprawdzi się jako niedzielny czy też proszony obiad. Prosto, bardzo smacznie i treściwie, praktycznie zawsze wychodzi, idealne z kluskami śląskimi i surówką z czerwonej kapusty naprawdę polecam.
Zrazy wołowe:
Składniki
- 750g wołowiny pieczeniowej (rostbef, zrazowa, krzyżowa)
- 200g boczku wędzonego, surowego
- 2 ogórki kiszone
- 1 papryka czerwona
- 3 ząbki czosnku
- 2 cebule
- 15g suszonych grzybów leśnych
- Musztarda
- Sól
- Pieprz
- 200ml bulionu wołowego
- 1 łyżka mąki pszennej
- Olej do smażenia
Zrazy wołowe
Przygotowanie:
- Boczek kroimy cienkie plasterki, ogórki i paprykę kroimy w słupki a czosnek przeciskamy przez praskę, następnie cebulę kroimy w ćwierć plasterki a suszone grzyby leśne zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy w salaterce do namoczenia.
- Umyty i oczyszczony kawałek wołowiny dzielimy na pięć plastrów średnio po około 150g każdy, po czym każdy kawałek rozbijamy tłuczkiem na cienkie kotlety.
- Rozbite mięso oprószamy z obu stron pieprzem i niedużą ilością soli, z jednej strony nacieramy przeciśniętym przez praskę czosnkiem i smarujemy po jednej łyżeczce musztardy, następnie układamy cieniutko pokrojone plasterki boczku oraz po jednym słupku ogórka kiszonego i papryki. Tak przygotowaną wołowinę zwijamy w roladki i spinamy wykałaczkami.
- W głębokim rondlu rozgrzewamy 3-4 łyżki oleju, wsypujemy cebulę i smażymy do momentu, aż się zeszkli(dwie do trzech minut) następnie wyciągamy zeszkloną cebulę i odkładamy ją do miseczki na bok, w miejsce cebuli na tym samym oleju układamy zrazy i obsmażamy je z każdej stromy po 1-2min.
- Obsmażone zrazy zalewamy odmierzoną ilością bulionu, dodajemy zeszkloną cebulkę oraz dla podbicia smaku dodajemy namoczone grzyby leśne.
- Tak przygotowane naczynie z roladkami wołowymi przykrywamy pokrywką i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 1800C przez co najmniej 1,5g, następnie ściągamy pokrywkę zagęszczamy sos mąką (czyli odlewamy pół szklanki sosu, który wytworzył się podczas pieczenia, do szklanki z sosem wsypujemy jedną dosyć płaską łyżkę mąki i dokładnie mieszamy, aby nie pozostały żadne mączne gródki, następnie całość wlewamy z powrotem do zrazów i delikatnie mieszamy) i bez przykrycia pieczemy jeszcze przez 15-20min tak aby zrazy się z wierzchu zarumieniły.
- Gotowe zrazy wołowe podajemy tradycyjnie z kluskami śląskimi i surówką z czerwonej kapusty
Zapraszam również do skorzystania z innych przepisów:
Przepis na tradycyjne kluski śląskie
Najlepsza surówka z czerwonej kapusty
Racuchy drożdżowe z jabłkami na jogurcie
Summary
Recipe Name
Zrazy wołowe – roladki wołowe
Published On